Efekt z klejenia może zadziwiać!

Efekt z klejenia może zadziwiać! Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z AMB Technic www.amb.pl

Klejenie szkła organicznego, często nazywanego „plexi”, lub „Plexiglass”, nastręcza pewnych trudności. Polimetakrylan metylu – PMMA – jest bowiem materiałem odpornym chemicznie (stosowany jest często w elementach wyposażenia medycznego właśnie z tego powodu), więc i klejenie go jest kłopotliwe….

  Problemem jest to, że kleje, które dobrze łączą metale i inne tworzywa, nie przywierają dobrze do PMMA, są to kleje agresywne chemicznie, często są drogie i… brudzą powierzchnię plexi, a często właśnie ze względów estetycznych stosuje się właśnie ten materiał ! Kleje rozpuszczalnikowe do PMMA są trudne w dozowaniu z kilku powodów:
  • są agresywne chemicznie, zawierają dichlorometan,
  • są zagrożeniem dla pracownika – rozlany klej jest szkodliwy, jego opary są trujące,
  • mają niską lepkość – są inaczej mówiąc, rzadkie, są BARDZO rzadkie,
  • są bardzo lotne – wytwarzają dość wysokie ciśnienie parowania i z tego powodu dozowanie np. za pomocą strzykawki powoduje, że klej ciągle kapie lub „ślini się” z końcówki dozującej (igły dozującej).
  Dlatego warto się zastanowić nad profesjonalnym sprzętem do nakładania kleju do plexi. Inwestycja w taki sprzęt może się zwrócić bardzo szybko:
  • Pracownik nie musi się więcej martwić o cieknięcie kleju i zagrożenie elementów klejonych zabrudzeniem.
  • Klej nie stanowi więcej zagrożenia dla skóry pracownika, jego oddziaływanie na drogi oddechowe jest silnie ograniczone.
  • Wydajność pracy zwiększa się wielokrotnie, jedna osoba wyposażona w dobre urządzenie może wykonac pracę za 2-5 osób korzystających wcześniej ze strzykawek medycznych. Jest to oczywiście kwestia odpowiedniej organizacji pracy, niemniej są to dane z przemysłu.

Leave a reply