Adhezja – skuteczne przyciąganie!

Przyleganie warstw powierzchniowych dwóch różnych ciał doprowadzonych do kontaktu. Adhezja jest wynikiem pojawienia się przyciągających oddziaływań międzycząsteczkowych różnych substancji po dostatecznym ich zbliżeniu….
Przez pojęcie adhezji rozumie się siły przylegania powierzchni różnych materiałów. W klejeniu największe znaczenie mają fizyczne siły przyciągania względnie adsorpcji. Zakres oddziaływania sił międzycząsteczkowych jest znacznie mniejszy niż wielkość chropowatości mechanicznie obrobionych powierzchni. Dlatego klej musi wniknąć w chropowatości i całkowicie zwilżyć powierzchnie. Zdolność zwilżania powierzchni przez płynny klej uzależniona jest od energii powierzchniowej materiałów. Klej zwilża wystarczająco powierzchnię materiału tylko wówczas, gdy jego napięcie powierzchniowe jest przynajmniej równe lub mniejsze od energii powierzchniowej danego materiału.
Przykładowe energie powierzchniowe różnych materiałów w temperaturze pokojowej:
· PTFE (teflon) 18 mN/m
· PVC 40 mN/m
· Poliamid 6/6 46 mN/m
· Żelazo 2030 mN/m
· Wolfram 6800 mN/m
dla porównania:
· kleje anaerobowe 30-47 mN/m
Z powyższego porównania widać, że metale dają się łatwo kleić, natomiast przy tworzywach warunki są już często krytyczne. Odpowiednią obróbką wstępną można pozytywnie wpłynąć na energie powierzchniowe klejonych części. Zniszczenie adhezyjne zachodzi wtedy, kiedy siły adhezji są mniejsze zarówno od sił spójności, jak i sił obciążenia zewnętrznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adhezja
Adhezja występuje m.in. przy klejeniu (kleje adhezyjne) i malowaniu, stosowaniu kartek i taśm przylepnych (folia adhezyjna). Zjawisko adhezji wykorzystywane jest przez niektóre zwierzęta do poruszania się po gładkich, pionowych powierzchniach lub liściach. W polskiej faunie adhezję wykorzystuje rzekotka drzewna (Hyla arborea). Posiada ona przylgi na palcach, których wilgotna powierzchnia łączy się z wilgotną powierzchnią liści. Przylgi te są elastyczne, więc mogą z łatwością dostosowywać się do kształtów powierzchni liścia.