Dozowanie klejów cyjanoakrylowych

Dozowanie klejów cyjanoakrylowych

Dozowanie klejów cyjanoakrylowych jest jedną z często stosowanych technik. Kleje cyjanoakrylowe są bardzo reaktywne, ich czas wiązania – a reagują z wilgocią – wynosi kilka- kilkadziesiąt sekund. Kluczowym zagadnieniem jest więc dobór materiałów, konstrukcja systemu oraz jego absolutna gazoszczelność.

Dozowanie klejów cyjanoaktywowychKleje cyjanoakrylowe, znane jako „super-glue”, lub „super kleje”, są często sprzedawane w sklepach i supermarketach technicznych. W takich zastosowania są zwykle oferowane w opakowaniach małej wielkości, około 2-3 gramów. Dozowanie ich przeprowadzane jest wtedy z tubki, za pomocą gotowego noska lub dyszy. Jednak w zastosowaniach przemysłowych opakowania są większe, wynoszą 20, 50 gram, a nawet 500 gram lub 20 kg. Wtedy powaznym zadaniem jest nałożenie kleju w miejscu i ilości takiej, by aplikacja była jak najtańsza.

W końcu dla korzyści ekonomicznych kupuje się klej w dużych opakowaniach, bo duże opakowanie oznacza niższą cenę za gram kleju. W końcu głównym powodem, dla którego się kupuje duże, przemysłowe opakowania jest pragnienie obniżenia kosztu jednostkowego na wyrób. Obniżenie kosztu przez prawidłowe dozowanie może być jednak jeszcze większe, niż najlepszy rabat handlowy, jaki można wynegocjować z dostawcą kleju.

W mojej praktyce przemysłowej spotykałem się już z sytuacjami, gdy ilość kleju była przedozowana nawet 5-10 krotnie! Oznacza to… 80-90% redukcję kosztu kleju na detal. Warto więc przyjrzeć się procesowi dozowania kleju cyjanoakrylowego.

Z czego wynikają oszczędności?
– Z eliminacji ubytków organizacyjnych, nazwijmy sprawy po imieniu – kradzieży. Kleje cyjanoakrylowe są „chodliwe”, bo łatwo je zastosować w domu.
– Z eliminacji wypływek – wypływka kleju cyjanoakrylowego jest trudna do usunięcia, jest kosztowna, często powoduje braki, gdyż jest nieestetyczna. Pojawiają się białe naloty, tzw. dymki, których trzeba unikać.
– Z eliminacji braków, wynikający z niedoklejek, z niepotrzebnych zalań klejem.
– Z eliminacji resztek kleju pozostających w butelce lub małym opakowaniu.

Dlaczego warto zadozować klej cyjanoakrylowy precyzyjnie?
– Można osiągnąć wysokie wydajności produkcyjne.
– Można wyeliminować zbędne operacje czyszczenia.
– Można uniknąć białych „dymków”.
– Można osiągnąć przezroczyste złącza klejowe.

Jakie urządzenia można zastosować?
Najprostsze, to użyć dyspenser z aplikatorem jednorazowym. Na przykład dyspenser PERFORMUS, który pozwala na pracę z klejami CA przy niskim nakładzie inwestycyjnym. Bardziej odpowiedzialne aplikacje, dawki mniejsze niż 1 mm średnicy, pomoże obsłużyć dyspenser ULTIMUS.

Przy dozowaniu na linii automatycznej, gdzie zużywana jest większa niż kilkadziesiąt mm3 ilość kleju, warto zastanowić się nad zastosowaniem zaworu serii 752UH-SS, podłączonego do zbiornika ciśnieniowego. Można wtedy zakupić klej w opakowaniach 500 gram i… sporo zaoszczędzić na kleju.

 

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij